Az NBA csapatainak bemutatásáról szóló sorozatom következő részéhez érkeztünk. Az NFL-ben a következő hétvégén megkezdődik az alapszakasz, emiatt a keretek végső kialakítását is be kellett már fejezniük a csapatoknak (erről később, bővebben). A mostani bejegyzés címével egy olyan franchise-ra utalok, melyet több elemző is idén már a rájátszásba vár.
Cleveland Cavaliers
Egy kis múltidézés: a csapat, amelynek hamarabb kellett volna bajnokságot nyernie, mint Lebronnak. Finomak vagyunk, ha csak annyit mondunk, hogy nem jött össze. James távozása óta még csak rájátszásba sem sikerült jutniuk. Tavaly is sokáig harcban voltak, de akkor még szerintem nem volt elvárható ez tőlük.
2011 nyarán nem mentem volna James mezben Cleveland amúgy szupernyugis gettónegyedébe:
Mint kiderült, ő tehet arról, hogy a csapat azóta olyan, amilyen. Sőt, a Cleveland Browns szupercsapata is azért verhetetlen (nem, nem az).
Viszont eljött ez az évad is (azért messze van még). Az irányító poszton Kyrie Irving kezd, aki, amellett, hogy a legutóbbi hárompontos-dobó verseny győztese lett, színészként sem utolsó (ha valaki nem ismerné még):
VIDEO
A második rész, már a T'wolves-os Kevin Love-val:
Irving amellett, hogy jó színésznek bizonyult, igazi csapatvezér. Már a draftkor is ezt várták tőle, és be is bizonyította. Kicsit sokat sérült, de a kihagyott mérkőzések száma csökkenhet, ha a többiek felnőnek hozzá és nem csak őt fogják ütni-vágni. Támadásban mindent tud és védőként sem kell különösebben aggódni miatta. Kettes poszton a tavaly mindenki meglepetésére előkelő helyen draftolt Dion Waters található. Pár napja sikerült lenyilatkoznia, hogy Ő az új elsőszámú SG a ligában, mert hogy D. Wade-nek és K. Bryant-nek már lejárt az ideje... Valóban ők az idősebb korosztály, de szerintem az eddig nyújtott teljesítménye alapján ezt korai volt kijelenteni. Mindenesetre önbizalma van a srácnak, és anélkül nem lehet űzni ezt a sportot ilyen magas szinten. Kiváló fizikai felépítése van. Ezáltal védőként már most megállja a helyét, de támadásban van hova fejlődnie. Irving mellé tökéletesen passzol, de ahhoz, hogy igazán ligaszerte veszélyes párosról beszéljünk, Waitersnek kell felnőni a feladathoz.
Összekötő/hármas pozícióban vannak a legnagyobb kérdések a csapat háza táján. Ez az a poszt, ahol leginkább sebezhetőnek érzik a "nagy vízen túli" elemzők a csapatot. Elsőnek a tavalyi évben egyik általam megkedvelt játékost mutatnám be: Earl Clarkot. Az előző idényben került a Lakers csapatához, ahol szerény véleményem szerint kiválóan élt a neki adatott lehetőségekkel, de ettől függetlenül sem marasztalták. Már-már centeri magassága van, viszont rendkívül gyors ahhoz képest. Jó csuklói vannak és védekezésben is faktor tud lenni. 25 éves még csak, tehát illik a fiatal csapatba. Hogy kezdőként mire lehet képes, az rejtély. Mindenesetre egy esélyt mindenképp megérdemelne nálam. Ezek után következhet az idei év 1/1-es választása: Anthony Bennet. Egy tipikus átmenet a SF-PF poszt között. Vaskos testalkatú, de egy kicsit alacsony. Ettől függetlenül jól pattanózik. Védekezni nem nagyon szeret. Ha tudna a súlyából egy kicsit leadni, hogy gyorsuljon, akkor még veszélyesebbé válhatna. A dobások mind szembe a palánkkal, mind háttal a gyűrűnek, mennek neki. Ettől függetlenül szerintem felesleges volt érte odaadni az első választás jogát, de hát Clevelandben biztos jobban tudják. Első ránézésre ez a két játékos a legesélyesebb a kezdő pozíció elfoglalására. Mindenesetre a mélység legalább biztosított, az pedig csak évek múlva fog kiderülni, hogy valóban megérte az 1/1-et Bennet.
A négyes poszton talán még jobban össze vannak kuszálva a szálak. A tavalyi évben Tristan Thompson kezdett ebben a pozícióban és végre a tőle elvártat hozta. Dupla-dupla közeli éve volt és ezzel a vezetők eddigi nyilatkozatai alapján idén is kezdőként fog kifutni a parkettre. A fent említett statisztikából már lehet sejteni, hogy jól pattanózik és emellett még a pontok szerzésében is aktívan kiveszi a részét. Védekezésben leginkább méretbeli hiányosságai korlátozzák, de hajt és ez sok esetben elégnek bizonyult eddig. Rajta kívül Tyler Zellert tudnám még elképzelni a center melletti kezdőként. Nagyon intelligens játékosról van szó, akinek a dobásokkal semmi baja és a draftolása óta folyamatosan dolgozik, hogy minél több izmot rakjon magára. Ez kezd is meglátszani rajta és emiatt védekezésben is egyre nagyobb faktor lehet. Magassága center poszton is bőven elegendő, de lehet, hogy pont ez lesz a veszte. Súlya és magassága miatt kicsit lassú lenne a vele szemben álló négyesek ellen. Emiatt esélyesebb, hogy a kispadról érkezik majd.
Az utolsó kezdő poszt a centeré. Ide az év fogása is lehet a csapat szempontjából nagyon előnyös szerződést kötő Andrew Bynum. Ő a tavalyi évben annyi NBA mecssen játszott, mint én ( NBA 2k13-t leszámítva 0). Mindenféle sérüléssel bajlódott a lábaiban, ezt feledtetvén a feje teteje is sokszor úgy nézett ki, mint akinek baja van fejben:
Ettől függetlenül HA egészséges, akkor Top 3 center. Az esetében a "HA" szócskát különösen fontos megemlíteni, de reméljük a legjobbakat. Kiválóan védekezik, problémamentesen használható támadásban. Egyedül is megoldja, de elzárás-leválásban is ligaelit. A csuklója se egy Howardé. HA , mégis maródi lesz, akkor sem kell aggódni, mert a helyettese se ismeretlen a szakmában. Anderson Varejao a tavalyi évben a sérüléséig masszív 20/10-eket hozott. Tehát a pótlás is adott, HA úgy adódik.
A kezdőcsapatot befejezvén térjünk át a cserékre. Az első számú csereként Jarett Jacket kell megemlíteni. Tavaly a Golden State csapatában volt Curry cseréje, de sokszor játszottak egymás mellett. Ebből kifolyólag alkalmas lehet Irving mellett játszani, ha a csapat small-ballra vált. Gyors játékosról van szó, akinek a csuklója is halálos. Védekezésben is szépen helyt áll. Ő az egyik legjobb igazolás, valós értékét tekintve. Nem volt ritkaság tőle az ilyen mérkőzés sem:
Rajta kívül ott van még Alonzo Gee, aki szédületesen szét tudja tépni a gyűrűt és félelmet nem ismerően védekezik. Ennél többet nem szabad elvárni tőle, de arra, hogy a kezdők pihenjenek, tökéletesen alkalmas. A rosteren található még CJ Miles, aki előző kollégájához hasonlóan a kezdők pihentetésére alkalmas. Komolyabb pontmennyiséget az idén draftolt, legnagyobb európai tehetségnek kikiáltott Sergey Karesevtől lehet még várni. Intelligens jó csuklóval megáldott játékos, aki a már-már az amerikai kosárlabdában szereplő európaiak népbetegségeként titulált izomhiányban szenved. Nem hiszem, hogy valaha egy padról jövő scorernél több lesz, de sok csapat a fél keretét oda adná ilyen típusú játékosért. A utolsó általam megemlített játékos Luke Walton. Meccs végén be lehet küldeni, hogy szépítsen valamit az eredményen, vagy hogy kezet fogjon az ellenfél játékosaival, de ennél többet tőle sem szabad várni.
Összességében szerintem a csapatnak kötelező lenne elcsípni egy playoffot érő helyet. Ki merem jelenteni ezt mindenféle bátorság nélkül, HA a sérülések elkerülik őket. Az esetükben, mint mondtam, talán ez lesz a kulcs. Személy szerint kíváncsian várom, hogy mire megy Mike Brown ezzel a kerettel. A védekezés várhatóan rendben lesz, de számomra még mindig nem bizonyított Coach Brown annyit, hogy egyáltalán jó edzőnek nevezzem. Mindenesetre jó azt látni, hogy az együttes pár év leforgása alatt visszatalálhat a mennyek kapujához.