A tavalyi év után ismét várható egy európai magasember kiválasztása a top5-ben, a 2016-os NBA draftján. A még mindig csak 18 éves, Bosznia-Hercegovinában született Dragan Bendert fogom bemutatni a következőkben. Több óceán túli szakértő is őt nevezi meg, mint a két sztárjelölt Simmons és Ingram mögötti következő legjobb játékos.
A srác 7’1 magas és jelenleg a Maccabi Tel-Avivban pallérozódik. Ugyanekkorára nőtt Marc Gasol és Tyson Chandler is, de ők nem 220 fontot nyomnak. Kicsi utánajárás eredményeként sikerült megtalálni pár azonos testsúllyal rendelkező zsonglőrt: Dwayne Wade, Dion Waiters. Remélem, ez érzékelteti a lényeget, ami később még említésre fog kerülni. A legfiatalabb játékosként jelentkezett az idei játékosbörzére. Ehhez hozzátársul pozitívumként, hogy 14 évesen volt az első felnőtt mérkőzése és idén már az Euroligában is bontogatta szárnyait, tehát a fejlődéséhez megvannak az évei.
Kezdjük is az elemzést mélyebben az erősségeivel.
A fizikai felépítése, mint mondtam különleges. Rendkívül gyors a pályán és emellé még centert is tud játszani. Támadásban a váltásoknál különösen hasznos és gyorsan odaér a pálya minden szegletébe. Már-már sprintel a parketten. A pattanók megszerzéséhez is megvan a potenciálja. Félelmetesen jól passzol, szeret és tud is nem mellékesen. Kiválóan lát a pályán akár háttal a palánknak is. Folyamatosan figyeli a csapattársait, hogy jobb helyzetet tudjon teremteni. Letámadást is tud vezetni majd egy gólpasszal ezt befejezni. Képest vonaltól vonalig játszani sebességének köszönhetően. A védekezésbeli potenciálja valami frenetikusan magas. Azonkívül, hogy a méretei miatt ezt el is várják tőle, a pálya azon részén teljesít kimagaslóan, ahol erre kevésbé számítanánk. Alacsony súlypontjának és – már megint – magasságához képet elit sebességének köszönhetően a perimétert már NBA szinten tudja védeni. A kezei folyamatosan járnak és zavarják a labdást és képes akár a guardok előtt is maradni lábbal. A lábmunkája segíti a pick&rollok levédekezését is. Ütemérzéke és emiatt a blokkok adása is erősségeihez tartoznak.
Támadásban kifejezetten sokrétű és ehhez társul egy tanítanivaló dobómozdulat, amit folyamatosan fejleszt tovább. A lábmunkája is egyre jobb és használja is. Klasszikus európai magasember iskola növendéke. A hárompontosok dobásától sem riad vissza és középtávolról is veszélyes, emberrel vagy anélkül is. Itt megemlítenék még egy tulajdonságát, amit lentebb, mint negatívum is fel fogok hozni: nem szeret a palánk alatt játszani. Méretei arra predesztinálnák, de őt az kevésbé vonzza. Emiatt is hasonlítják sokan Nikola Mirotichoz.
Jöhetnek is a gyengeségei, ahol természetesen nagy hangsúly lesz a fizikai hiányosságain.
A pontszerzési képessége egyelőre átlagos vagy az alatt van. Inkonzisztens dobó és minden szerzett pontjára jut egy kihagyott próbálkozás. Nem egy klasszikus shooter és a labdát is lassan engedi el. Hiányzik belőle az erő, az atletizmus és a robbanékonyság emiatt labdavezetésből kifejezetten nehezen tör be. Ha egy irányba elindult, várhatólag azon már nem fog változtatni és cselezni sem tud. Túlságosan is csak a jobb kezére hagyatkozik, amit egy kicsivel is rutinosabb védő azonnal kiszúr. Nem bírja egyáltalán a kontaktokat. Nagyon vékony, mint már említettem, emiatt az ellenfél palánkja alatt (is) súlytalan, sokszor nehéz dobásokba hajszolván őt. Egyelőre nem látni benne a szupersztár lehetőségét, de fegyverhordozóként kiváló lehet.
A saját festékében sem tud az „úr” lenni. Folyamatosan izmosodik, de ez még mindig nagyon-nagyon kevés. Félő, hogy a klasszikus „nem elég kemény szindrómába” esik az USA-ban. Mikor postban kell védekeznie, simán elnyomják. 7 láb feletti játékoshoz képest sokkal jobban kellene védenie a gyűrűjét. Ebben az sem segít, hogy a helyből magasra ugrásban átlagon aluli. Ahogy már beharangoztam, nem szeret a palánkok alatt somfordálni, ez ahhoz vezet, hogy egyelőre jobban védekezik a hárompontos vonalnál, mint a palánkja alatt! A támadó, akit éppen fog, már a labda megkapása előtt be tudja őt tolni mélyen a festékbe. Szemtől szemben, ha védekezik, is simán át tudnak gázolni rajta a gyűrűre törvén. Hajlamos megfeledkezni a labdás emberről és csak követi a sajátját, emiatt gyenge oldali védőként is átlagos még csak. Mivel nem szeret bemenni a sűrűjébe, ezért számai a pattanózásban is kifejezetten alacsonyak. Egy kisebb darab csatár vagy nagyobb darab guard is ki tudja tolni bármely palánkról legyen szó. Ha többen vannak körülötte, sokszor képtelen megkaparintani a lecsorgót, ami jele az erő hiányának (nem, nem Star Wars utalás). Emiatt hiába szerzi meg esetlegesen a pozíciót, akkor is csak kevésszer kerül hozzá a játékszer. Képes a labdát vagy játékost nézvén elbambulni és ezáltal hátrányt okoz magának a lepattanókért folyó harcban.
Lehet látni tehát Bender esetében, hogy a legfiatalabb, de az egyik legnagyobb upside-val rendelkező játékos az ideiek közül. Tapasztalata pedig hiába van, rengeteget kell még fejlődnie és tanulnia. Ő nem lesz azonnal impact játékos, sőt! Évekbe telhet, mire felveszi a ritmust és a fizikalitást. Nem gondolom, hogy azonnal akkor hatással lesz a ligára, mint Kristaps Porzingis volt. Azon csapatok, akik még csak keresik az identitásukat vagy belefér, hogy egy ennyire magason kiválasztott fiatal, nem tud azonnal a csapat segítségére válni, azoknak érdemes lehet energiát fektetni a fiatal horvátba.